Forum www.bstok.fora.pl Strona Główna

Euro 2012 =mega korupcyjny przekręt

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.bstok.fora.pl Strona Główna -> DYSKUSJE, POLITYKA, SAMORZĄD. SPOŁECZEŃSTWO, RÓŻNE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
WWW.ZIELONI.REPUBLIKA.PL
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 1:23, 04 Lut 2011    Temat postu: Euro 2012 =mega korupcyjny przekręt

KANTY NA OKRĄGŁOSad WSZYSTKIE WYSTAWY TARGI IGRZYSKA TO GIGANTYCZNE PRZEKRETY POZAWYŻANE KOSZTY ŁAPÓWKI?

EURO 2012 =FIFA wybrała skorumpowaną Polskę i Ukrainę bo np. we Włoszech musiała by się dzielić z włoską mafią, PO=lska mafia rządowo PO=lityczno sportowa jest tańsza? CO NAJMNIEJ 10% WARTOŚCI PRAC BUDOWLANYCH pójdzie na łapówki? TEŻ GIGANTYCZNY PRZEKRĘT?

EKOTURYSTYKA JEST PRZYSZŁOŚCIA POLSKI! EURO 2012 =ŁAPÓWKI I DŁUGI =NOWA WERSJA ”MISIA” =GIGANTYCZNE ZŁODZEJSTWO PRZEKRETY JAK ZA GIERKA PIJAŃSTWO, CHULIGAŃSTWO!

NP. WSZEDZIE NA ŚWIECIE STADIONY BUDUJE SIE POZA MIASTEM BY KIBICE NIE KORKOWALI LUB DEMOLOWALI MIAST ZE STACJĄ KOLEJOWĄ PARKINGAMI W WARSZAWIE PLANUJE SIĘ MODERNIZACJĘ STADIONÓW W CENTRUM MIASTA Smile

Co do Euro 2012, podobnie jak np. w Niemczech i wszędzie na świecie pozostaną tylko długi (taki socrealistyczny pomysł a la Gierek bis) - szacuje się ze cały zysk włączając sklepy, hotele, itp. wyniósł 500 mln euro, a wydatki 10 x tyle. Kibice stanowili zaledwie 0.01% turystów rocznie. Do tego pijackie burdy, dewastacja pociagów, hoteli odstraszają bogatszych spokojnych turystów powodując więcej strat niż zysków Polecam tekst: Dziesięć mitów Euro 2012

PO co PiS-owi stadiony ? - for money urzędnicy i działacze PiS chcieli wyprowadzić 100 milionów Jak informuje tygodnik "Newsweek" Tadeusz M., podejrzany o korupcję współpracownik byłego ministra sportu Tomasza Lipca, zeznał w prokuraturze, że pieniądze wyprowadzone z budowy stadionów miały iść na tajny fundusz wyborczy PiS. Przez Centralny Ośrodek Sportu miała zostać zrealizowana budowa Stadionu Narodowego w Warszawie. Inwestycja miała być warta 1,2 miliarda złotych. Z tej kwoty, w ciągu dwóch lat, urzędnicy i działacze PiS chcieli wyprowadzić 100 milionów, czyli niecałe 10% - podaje "Newsweek". pieniądze miały być wyprowadzane przy zamówieniach na usługi ochroniarskie, ubezpieczeniowe czy reklamowe


[link widoczny dla zalogowanych] Polska kupiła Euro 2012 za ogromną łapówkę. Poważny zarzut Cypryjski działacz zapewnia, że ma dowody na korupcję. Spyros Marangos zapewnia, że w grę miała wchodzić kwota 11 mln euro. UEFA zaprzecza. Marangos to skarbnik federacji piłkarskiej Cypru, więc jego słowa zostaną potraktowane serio. W "sprzedaż" praw do organizacji Euro 2012 zamieszanych miało być przynajmniej pięciu członków Komitetu Wykonawczego UEFA, a do transakcji miało dojść w jednej z cypryjskich kancelarii prawnych - dodaje portal. UEFA z całą stanowczością odrzuca oskarżenia, ale ziarno zostało zasiane. O skandalu piszą już m.in. niemieckie i francuskie media. Gdybyśmy zajmowali się wszystkimi donosami bezgranicznie ufając informatorom, a nie mieli żadnych dowodów, to niewiele zostałoby nam czasu dla piłki nożnej - tvn24.pl cytuje sekretarza generalnego UEFA Gianni Infantino. Cypryjczyk donos złożył już dość dawno, ale UEFA nie paliła się do konfrontacji z działaczem. Ostatnie, planowane na 24 sierpnia spotkanie, kompletnie odwołując
Powrót do góry
Zobacz profil autora
WWW.ZIELONI.REPUBLIKA.PL
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:15, 08 Cze 2011    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Euro 2012 może okazać się klęską właśnie wtedy, gdy przebiegnie zgodnie z planem.

Portugalia i Korea Południowa po mistrzostwach zostały z pustymi stadionami, z którymi nie bardzo wiadomo, co zrobić. To samo w RPA, gdzie np. w Kapsztadzie kontrahent wycofał się z obsługi obiektu po imprezie – okazała się kompletnie nieopłacalna. Kraj został z drogimi hotelami, w których nie ma komu mieszkać i pustymi autostradami z lotniska na stadion. Złośliwi internauci sugerują, by na zbudowanych obiektach organizować... ustawki – takie igrzyska bez trudu zapełnią trybuny, rozwiązując przy okazji problem niekontrolowanej przemocy.

Ktoś powie, że w odróżnieniu od mieszkańców RPA, my przynajmniej mamy czym jeździć po wybudowanych autostradach. Rzecz w tym, że akurat tych zabraknie – w niektórych przypadkach można wręcz wskazać, że budowa stadionu opóźni pozostałe inwestycje. Za cenę horrendalnie drogiego (droższego niż w Pekinie!) Stadionu Narodowego można by w Warszawie wybudować dwa mosty; Wrocław z powodu budowy stadionu (i rosnącego zadłużenia z poprzednich lat) właściwie zawiesił wszystkie pozostałe inwestycje, o wydatkach bieżących nie wspominając. Kilkaset milionów złotych na stadion w wypadku każdego z miast to nie jedyny koszt – inwestycje w imprezę sportową często wywracają do góry nogami dotychczasowe plany zagospodarowania. We wspomnianym Kapsztadzie, zamiast remontu starego wybudowano zupełnie nowy stadion – tylko dlatego, że okolice starego wydały się światowej federacji piłkarski niedostatecznie malownicze (czyt. były to slumsy). W Polsce rezygnuje się z rewitalizacji zaniedbanych dzielnic – albo z ogólnego braku środków (jak we Wrocławiu), albo też z powodu ich przesunięcia na tereny w pobliżu budowanych obiektów (casus Gdańska).

Pozostaje jeszcze sama impreza – przedsięwzięcie szalenie przecież dochodowe. Tyle, że dla UEFA (zrozumieli to nawet Szwajcarzy, których trudno posądzić o brak asertywności wobec zewnętrznych instytucji). Europejska federacja piłkarska została – mocą umowy z polskim rządem – zwolniona z wszelkich form opodatkowania każdej jej działalności w trakcie mistrzostw. Jeśli zabraknie środków na którekolwiek z imprezowych przedsięwzięć – koszty weźmie na siebie państwo. O takim drobiazgu, jak wyłączność UEFA import i sprzedaż (zwolnionych z podatków!) gadżetów z oficjalnym logo, nie warto nawet wspominać.

Może przynajmniej „ludzie zarobią”? Fakt, że zagranicznych kibiców ktoś będzie musiał nakarmić, napoić i przenocować (bo już odzieje ich – w oryginalne gadżety – wyłącznie UEFA). Wygląda na to, że sprzedane noclegi, piwo i golonka to jedyny potencjalny zysk, jaki polscy przedsiębiorcy, właściciele kwater i knajp są wstanie wypracować. Z tym że piwo i golonka – sprzedane przed i po meczu. Bo za „w trakcie” trzeba już będzie zapłacić (UEFA oczywiście) umowę licencyjną – bez niej nie wolno organizować zbiorowego oglądania.

To może chociaż prestiż? [...]ąc od faktu, czy ktoś jeszcze pamięta, że ostatnie mistrzostwa odbyły się w Austrii/Szwajcarii, umowa z UEFA sprawia, że być może nasz kraj jako całość da się zagranicznym widzom zapamiętać. Miasta już niekoniecznie – nie wolno im się posługiwać logo ani nazwą mistrzostw w ramach promowania swego wizerunku.

Przypadek Londynu (igrzyska olimpijskie 2012) pokazuje, jak wewnętrznie sprzeczny bywa postulat dostarczenia ludowi chleba i igrzysk – rząd Davida Camerona „ściął” niemal wszystkie obszary wydatków publicznych, z wyjątkiem infrastruktury olimpijskiej. W tym kontekście można od biedy uznać, że nie jest z nami tak najgorzej. Na kpinę zakrawa jednak fakt, że sporą część z naszych gwarancji zrzeczenia się dosłownie wszystkiego na rzecz UEFA podpisali ministrowie rządu walczącego ponoć o naszą „podmiotowość”.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
WWW.ZIELONI.REPUBLIKA.PL
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:17, 08 Cze 2011    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Ostatnia fasada rządowego optymizmu przed Euro 2012 runęła jak domek z kart. Stadiony w Gdańsku i Warszawie nie zostaną ukończone w terminie. Na szczęście. Z informacji, do których dotarliśmy, wynika, że obiekty budowane są na przysłowiowe „słowo honoru”, po otwarciu w każdej chwili może dojść do tragedii

Budowa stadionów na Euro 2012 pochłonęła dotychczas cztery ofiary śmiertelne, a jej koszt znacznie przekracza koszty budowy podobnych obiektów na Zachodzie Europy.
– Ze stadionami na Euro jest jak w cytacie z Gogola. „Najporządniejszy w mieście jest prokurator, ale to też świnia” – mówi europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki. – Choć jeszcze niedawno wydawało się, że właściwie z obiektami sportowymi problemu nie będzie, ani stadion w Warszawie, ani w Gdańsku nie zostaną ukończone w terminie. To kompromitacja rządzącej Platformy Obywatelskiej – dodaje europoseł.
Kolejne wpadki pozornie wydają się komiczne. Warto jednak pamiętać, że podczas budowy stadionów zginęły cztery osoby, a służby nadzoru inwestycyjnego Narodowego Centrum Sportu wykryły zagrażające bezpieczeństwu widzów wady montażowe w schodach kaskadowych wokół Stadionu Narodowego. Jak twierdzą nasi informatorzy, niedoróbek może być znacznie więcej, a podczas spotkań Euro może dojść do tragedii.

Znikające materiały budowlane
– Budowa Narodowego to totalna prowizorka – mówi nam zastrzegający anonimowość pracownik firmy wykonującej prace przy budowie obiektu. – Powiem tak: materiały budowlane znikają. Co się z nimi dzieje? Nie wiadomo, bo nikt nikogo za rękę nie złapał.
Faktem jest jednak, że warszawski obiekt budujemy na przysłowiowy „sznurek i kawałek drutu”. Inny nasz rozmówca dodaje: – Wyobraźmy sobie sytuację, w której podczas meczu otwarcia wali się trybuna, giną ludzie. Całe szczęście, że problem ze schodami wyszedł właśnie teraz. Wad konstrukcyjnych może być znacznie więcej. Odpowiednie służby powinny teraz bardzo dokładnie zbadać sytuację, by uniknąć tragedii. Czasu pozostało niewiele.
Do kilku dramatów doszło podczas prac budowlanych. W grudniu 2009 r. na budowie Stadionu Narodowego w Warszawie dwóch robotników spadło z dźwigu. Obaj ponieśli śmierć na miejscu. W listopadzie 2010 r. śmiertelny wypadek miał miejsce we Wrocławiu. Pracujący na budowie stadionu 36-letni mężczyzna spadł z czwartego, najwyższego poziomu stadionu. Jechał samojezdnym podnośnikiem, którym stratował barierki zabezpieczające krawędź poziomu i runął w dół z wysokości około 20 m. Zginął na miejscu. Do ostatniej tragedii doszło na początku maja, ponownie w stolicy, podczas montażu dachu na Stadionie Narodowym. Z wysokości 30 m spadł 20-letni robotnik. Na przeżycie nie miał szans. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Poznański bubel i Arena Schalke
Wróćmy jednak do zaniedbań w kwestii bezpieczeństwa na samych stadionach. Jak twierdzą nasi rozmówcy, mogą być one największym problemem przed zbliżającym się wielkimi krokami turniejem Euro 2012.
W Warszawie oprócz wspomnianych schodów uwagę zwraca brak odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych, takich jak droga ewakuacji.
Do tragicznych w skutkach zdarzeń z wypadkami śmiertelnymi włącznie może z kolei dojść na stadionie w Poznaniu, jedynej czynnej już arenie Euro 2012 – wynika z protokołu pokontrolnego Państwowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego. Jest niebezpiecznie, bo na stadionie nie zadbano o odśnieżanie dachu. We wnętrzu jednej z trybun inspektorzy odnotowali ruszające się i powodujące zagrożenie ściany, korozję elementów podtrzymujących siatki ochronne, a także zacieki, spowodowane prawdopodobnie błędnym wykonaniem systemu odprowadzania wody opadowej. – Na tej trybunie nie ma pęknięć. To są kontrolowane szczeliny dylatacyjne – bronił się podczas dyskusji w Radiu Merkury Wojciech Ryżyński z firmy Modern Constructions, projektant stadionu przy ul. Bułgarskiej. Inne zdanie w tej kwestii miała prokuratura, która zajęła się sprawą.
Problemy z bezpieczeństwem nie są zresztą jedynymi, z jakimi borykają się w stolicy wielkopolski. Murawa stadionu z powodu błędów wykonawczych była zmieniana wielokrotnie. Za każdym razem niosło to za sobą koszty rzędu 200 tys. euro.
W tym miejscu przyjrzyjmy się kolejnemu „europoblemowi”, jakim są gigantyczne koszty budowy obiektów na Euro 2012. Stadion w Hoffenheim budowany od podstaw, wyglądem przypomina poznański. Koszt jego budowy wyniósł 61 mln euro, przeróbka stadionu w Poznaniu kosztowała trzy razy drożej. Budowa najnowocześniejszego na świecie stadionu Schalke Arena kosztowała 370 mln euro, na Stadion Narodowy w Warszawie z kieszeni podatnika poszło już ponad pół miliarda.

Niekończący się serial
Problem stanowi też wyjątkowo długi czas budowy stadionów na Euro. Krakowski stadion im. Henryka Reymana wciąż nie powstał. Problem jest istotny, bo to kolejna, tym razem rezerwowa arena mistrzostw. Budowany z nim równolegle stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego jest już otwarty. Ciekawie wyglądają też koszty budowy niektórych polskich stadionów. W Kielcach stadion miejski powstał w niecałe dwa lata. Jego koszt wyniósł zaledwie... 48 mln zł (około 12 mln euro). W chwili oddania był najnowocześniejszym obiektem tego typu w Polsce. W Warszawie koszt budowy głównej areny Euro wyniósł już wspomniane pół miliarda euro (około
2 mld zł). – Oczywiście niewielkie obiekty w miastach wojewódzkich, takie jak Arena Kielc, są zawsze tańsze zarówno w kwestii budowy, jak
i utrzymania, jednak w tym przypadku dysproporcje są zbyt duże – mówi nam jeden z polityków Platformy Obywatelskiej. Jego zdaniem problemem jest bałagan organizacyjny. – Zbyt wielu wykonawców, fatalna organizacja. Okazuje się, że to, co miało być największym atutem rządu, czyli organizacja Euro, będzie jego największą kompromitacją.
– Kilka dni temu w stolicy Polski przebywali przedstawiciele francuskiej federacji piłkarskiej – mówi Ryszard Czarnecki. – Byli przerażeni tym, co ujrzeli. Warto pamiętać, że Francuzi to rodacy obecnego szefa UEFA, Michela Platiniego, a kompromitacja pójdzie w świat – dodaje europoseł.

Strach szefa rządu, stracimy Euro?
Jak ustaliliśmy, otoczenie premiera Donalda Tuska jest przerażone opóźnieniami, zaniedbaniami i totalnym bałaganem w przygotowaniach do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. W Platformie Obywatelskiej niektórzy żartują, że najlepszym rozwiązaniem byłoby... odebranie Polsce Euro.
– Można by było zwalić wszystko na Kaczyńskiego – mówi jeden z polityków PO. – A mówiąc poważnie, z przygotowaniami możemy nie zdążyć, premier ma tego świadomość. Prawdę mówiąc, współczuję szefowi rządu w 2012 r., niezależnie kto nim będzie. W końcu trzeba będzie wypić piwo, którego naważyliśmy – dodaje.
Kompromitacja wydaje się nieunikniona. Czy największa impreza sportowa w historii Polski jest więc zagrożona? – Nie sądzę, by odebrano nam prawo do organizacji turnieju – mówi Ryszard Czarnecki. – Moim zdaniem teraz nastąpi powszechna mobilizacja, pospolite ruszenie i tempo prac zostanie znacząco przyśpieszone.
Stadiony są jednak tylko małym wycinkiem serii zaniedbań w sprawie przygotowań do imprezy. Jak już pisaliśmy w „Gazecie Polskiej”, najważniejsze autostrady i drogi ekspresowe nie zostaną dokończone w terminie, a kolej jest w opłakanym stanie.
Fatalnie wygląda też baza turystyczna i hotelowa. Pozytywny wyjątek stanowi jedynie Poznań, który infrastrukturę gotową na przyjęcie dużej liczby gości ma dzięki targom.
Reasumując, kibice, którzy przybędą do naszego kraju na piłkarskie święto, nie będą mieli gdzie spać, jak się przemieszczać, będą mieli problem z porozumiewaniem się, w dodatku mogą stracić zdrowie (lub życie) na pełnym niedoróbek stadionie.


Próbowaliśmy skontaktować się z Darią Kulińską, rzecznikiem Narodowego Centrum Sportu. Niestety, pomimo wielu prób nie odbierała od nas telefonu, nie odpisała też na SMS-a.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.bstok.fora.pl Strona Główna -> DYSKUSJE, POLITYKA, SAMORZĄD. SPOŁECZEŃSTWO, RÓŻNE Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin