Forum www.bstok.fora.pl Strona Główna

Bezpłatny dostęp do Internetu Aero2 dla 75%Polaków 54%Polski

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.bstok.fora.pl Strona Główna -> INNOWACJE, CIEKAWOSTKI, IDEE, POMYSŁY
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
WWW.ZIELONI.REPUBLIKA.PL
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 17:28, 07 Maj 2012    Temat postu: Bezpłatny dostęp do Internetu Aero2 dla 75%Polaków 54%Polski

Bezpłatny dostęp do Internetu Aero2 dla 75,9% Polaków, na obszarze 54,1% powierzchni Polski przez okres 3 lat [link widoczny dla zalogowanych]

Zasady odbioru kart SIM Aero2 BDI w punktach dystrybucji. W każdym podanym poniżej punkcie dystrybucji podczas jednej wizyty można złożyć Zamówienie na kartę SIM Aero2 BDI, wpłacić depozyt w wysokości 20zł i odebrać kartę SIM Aero2 BDI.

Aero2 informuje, że od dnia 15 grudnia 2011r. dystrybutorem kart SIM Aero2 BDI jest firma SFERIA S.A.

Wykaz punktów dystrybucji w Warszawie:

Salon Firmowy Sferia ul. Dzielna 58, 01-029 Warszawa, Godziny otwarcia: pn.-pt. 10:00-17:00, sb. 10:00-13:00

Zainteresowanych kartami SIM Aero2 BDI z Warszawy i okolic, zapraszamy do punktów dystrybucji, dwa z nich czynne są 7 dni w tygodniu.

Do internetu radiowego potrzebny jest jeszcze tylko modem trzeba mieć własny lub kupić (większość nie działa z siecią Aero2 900 Mhz HSPA+) polecam np. na Allegro odblokowany bez simlocka np. Huawei 3131 (szybki, 24 miesiące gwarancji serwis w całej Polsce, gniazdo do podłączenia anteny zewnętrznej) ceny od 100 zł do 150 zł np. [link widoczny dla zalogowanych] albo np. w Warszawie DOMINIK DIGITAL Sp. z o.o. ul.Lektykarska 16 Warszawa [link widoczny dla zalogowanych] ul.Kołobrzeska 27 Warszawa

Jakie urządzenie umożliwia korzystanie z Usługi Bezpłatnego Dostępu?
Urządzenia telekomunikacyjne współpracujące z kartą SIM Bezpłatnego Dostępu do Internetu oferowanego przez Aero2.
Zgodnie z zapisami w Regulaminie Bezpłatnego Dostępu do Internetu urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające za pośrednictwem karty SIM korzystanie z Bezpłatnego Dostępu do Internetu to terminal kategorii 10, obsługujący transmisję danych w technologii HSPA+ w paśmie 900 MHz (pasmo Cool lub kategorii 3 obsługujący transmisję danych w technologii TD-LTE w paśmie 2500MHz (pasmo 3Cool.

Jak zalogować się do Bezpłatnego Dostępu do Internetu?
Przy konfiguracji połączenia internetowego należy wpisać
punkt dostępu APN: darmowy
UŻYTKOWNIK pozostawić puste
HASŁO: pozostawić puste
Ustawienia sieci: wszystkie parametry ustawić na automatycznie pobierane z serwera (adres IP, serwery DNS)


Ostatnio zmieniony przez WWW.ZIELONI.REPUBLIKA.PL dnia Nie 16:49, 14 Paź 2012, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
WWW.ZIELONI.REPUBLIKA.PL
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 16:45, 14 Paź 2012    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Darmowy internet? To nie prezent, to wymóg

Historia usługi Bezpłatny Dostęp do Internetu (BDI) rozpoczyna się 19 maja 2009 roku. Tego dnia Anna Streżyńska, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, ogłosiła przetarg na rezerwację na obszarze całego kraju częstotliwości z zakresu 2570–2620 MHz, przeznaczonych do świadczenia usług telekomunikacyjnych w sieciach szerokopasmowego dostępu bezprzewodowego „w służbie ruchomej”.

Jednym z warunków uczestnictwa było świadczenie przez zwycięzcę przetargu usługi nieodpłatnego powszechnego dostępu do internetu. Czas świadczenia bezpłatnej usługi dostępowej został z góry określony, ale nie w formie daty, lecz w sposób motywujący zwycięską firmę do inwestowania w infrastrukturę. Datą graniczną jest dzień po upływie 36 miesięcy od momentu, kiedy usługodawca osiągnie na obszarze przetargowym (czyli na obszarze Polski) próg 50% pokrycia ludnościowego w zakresie 2570–2620 MHz. Dodatkowe punkty oferenci mogli zdobyć, spełniając warunek fakultatywny: zaoferowanie bezpłatnego dostępu do internetu z wykorzystaniem częstotliwości z zakresu do 1 GHz. I tym razem ustalono termin: 36 miesięcy od osiągnięcia progu pokrycia ludnościowego na obszarze Polski. Pozostawiono jednak wybór tego progu: 25%, 50% lub 75%. Im większy zasięg, tym więcej punktów w przetargu. Zwycięzca przetargu, spółka Aero2, wybrał próg 75%.

22 grudnia 2011 roku sieć Aero2 osiągnęła wymagany zasięg: 75% populacji naszego kraju znalazło się w zasięgu częstotliwości 900 MHz. I od tej daty rozpoczyna się wymieniony w przetargu 36-miesięczny okres świadczenia bezpłatnej usługi dostępowej. Oznacza to, że internet w BDI w paśmie 900 MHz zostanie najprawdopodobniej wyłączony 21 grudnia 2014 roku. Praktycznie wszędzie tę datę podaje się jako ostateczny termin świadczenia bezpłatnej usługi, ale to tylko częściowo prawda. Pamiętajmy, że drugim warunkiem przetargu było objęcie 50% ludności Polski zasięgiem sieci 2570–2620 MHz, a ten warunek nie został spełniony 22 grudnia 2011 roku. Oznacza to, że choć 900-megahercowy internet zostanie 21 grudnia 2014 roku wyłączony, to dalej usługa powinna być świadczona w częstotliwości 2570–2620 MHz.

Przed złożeniem zamówienia warto się upewnić, czy lokalizacja, w której zamierza się korzystać z usługi, w ogóle jest w zasięgu sieci Aero2.

Mapa zasięgu jest dostępna na stronach Aero2, ale wyłącznie w formie bitmapy, a tym samym jest mało wygodna (brak skalowania itp.) i mało dokładna. Mapka nie wydaje się również aktualna. Jak twierdzi operator, odzwierciedla ona stan sieci z 22 grudnia 2011 roku, czyli zaraz po uzyskaniu wymaganego w przetargu pokrycia, od którego osiągnięcia liczony jest 36-miesięczny okres świadczenia usługi.

Tym, którzy chcą otrzymać dokładniejsze informacje, polecamy skorzystanie z interaktywnej mapki dostępnej na stronach... Cyfrowego Polsatu [link widoczny dla zalogowanych] . Trzeba tylko wyłączyć wyświetlanie zasięgu LTE i pozostawić zaznaczone pole wyboru HSPA+. Dzięki skalowaniu mapka zapewnia znacznie większą dokładność niż bitmapa w witrynie Aero2. Korzystanie z mapy Cyfrowego Polsatu jest również łatwiejsze, a to dzięki wbudowanej wyszukiwarce. Po znalezieniu wybranego miejsca można fragment pobrać w formie pliku lub wydrukować. Uwaga: nie należy traktować mapy jako wyroczni! Zasięg widoczny na mapie Cyfrowego Polsatu jest określony orientacyjnie i szacowany dla modemu z podłączoną anteną zewnętrzną. Oznacza to de facto, że mapa odzwierciedla pokrycie w sytuacji, gdy z internetu korzysta się na zewnątrz budynków (lub w środku, ale z podłączoną anteną zewnętrzną) i mniej więcej na poziomie gruntu. Tymczasem możliwa jest sytuacja, że ktoś mieszkający poza zasięgiem, ale np. na 10. piętrze bloku, którego okna są skierowane w stronę urządzeń operatora, złapie zasięg. Z drugiej strony prawdopodobna jest też sytuacja, że osoba, która według mapy znajduje się w zasięgu, nie uzyska połączenia wskutek licznych zakłóceń (np. dlatego, że piętro niżej działa „pizzeria” z pięcioma mikrofalówkami Wink Uwagi te dotyczą zresztą nie tylko Cyfrowego Polsatu czy Aero2. Każdy z operatorów mobilnych zastrzega, że publikowana przez niego mapa zasięgu nie może być podstawą ewentualnych roszczeń.

Na szczęście istnieje prosty sposób na to, aby się upewnić, czy w wybranej lokalizacji sieć Aero2 jest dostępna. Potrzebny będzie jedynie dowolny telefon komórkowy (tak naprawdę może to być dowolny terminal GSM: modem, tablet itp.) zdolny do odbioru sygnału UMTS o częstotliwości 900 MHz. Wtedy wystarczy za pomocą menu ustawień sieci w danym urządzeniu odszukać ręcznie dostępne sieci. Jeżeli na liście znalezionych obok Plusa, Orange, Playa czy T-Mobile znajduje się 26017, to znaczy, że to miejsce jest w zasięgu Aero2. Oczywiście, nie ma sensu próba zalogowania się do tej sieci bez karty SIM BDI, chodzi tylko o wykrycie sygnału.

Warto też sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy BTS sieci Aero2. Takie informacje można otrzymać, posługując się internetową wyszukiwarką BTS-ów [link widoczny dla zalogowanych] . Dla ułatwienia można użyć filtrowania wyników, ustawiając wyświetlanie tylko BTS-ów sieci Aero2. Dzięki znajomości położenia masztu operatora można polepszyć jakość sygnału, instalując i naprowadzając w odpowiednim kierunku antenę, na przykład podłączoną do modemu.

Z czym to działa?

Skoro już zasięg sieci jest znany, dobrze byłoby się upewnić, czy karta SIM BDI będzie współpracować z wybranym modemem 3G/HSPA/LTE, netbookiem z modemem 3G, smartfonem, tabletem lub innym urządzeniem.

Jak widać, karta jest tak przygotowana, że można jej używać zarówno w formacie mini-SIM, jak i mikro-SIM. Ważne: nie wyrzucajcie adaptera po wyłamaniu karty SIM, bo oznacza to przepadek kaucji. W przyszłości, w razie rezygnacji z BDI, operator nie zwróci wpłaconego depozytu, jeżeli użytkownik odda sam chip.

Sama karta SIM nie zapewnia żadnego dostępu. Wymagane jest jeszcze urządzenie, które umożliwi podłączenie się do sieci Aero2. W ramach usługi BDI firma Aero2 nie oferuje żadnego modemu, terminala, telefonu, tabletu, routera 3G czy jakiegokolwiek innego sprzętu, do którego można by włożyć otrzymaną kartę. Operator jedynie wymienia w swojej witrynie kilka urządzeń współpracujących z kartą SIM BDI.

rzyjrzyjmy się szczegółowym wymaganiom wymienionym na stronie operatora (brzmienie w oryginale):

Urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające za pośrednictwem karty SIM korzystanie z Bezpłatnego Dostępu do Internetu to terminal kategorii 10, obsługujący transmisję danych w technologii HSPA+ w paśmie 900 MHz (pasmo Cool lub kategorii 3 obsługujący transmisję danych w technologii TD-LTE w paśmie 2500MHz (pasmo 3Cool.

Co to znaczy „terminal kategorii 10”? Tym terminem określa się urządzenie zdolne do przesyłania danych z wykorzystaniem kwadraturowej (dwie niezależne nośne) modulacji amplitudowo-fazowej (Quadrature Amplitude Modulation) i łączenia się ze stacją bazową z prędkością 14 Mb/s. Można zapytać, po co taka prędkość, skoro i tak usługa świadczona jest z maksymalną prędkością 512 kb/s w przypadku pobierania danych. Chodzi o konieczność zachowania odpowiedniej wydajności i pojemności sieci. Co prawda Aero2 zezwala na połączenia z siecią urządzeniom spełniającym wymóg częstotliwości i niebędącym terminalami kategorii 10, ale warto wiedzieć, że w regulaminie (punkt 11.2.Cool operator zastrzega sobie możliwość odłączenia od sieci urządzeń niespełniających odpowiednich wymagań (po uprzednim zawiadomieniu użytkownika przez e-mail).

Spróbowaliśmy połączyć z usługą BDI telefon LG-E900 działający pod kontrolą systemu Windows Phone 7.5 (pierwotnie była to pierwsza wersja systemu Windows Phone 7, ale później została udostępniona odpowiednia aktualizacja).

Zgodnie z danymi producenta ten model obsługuje wymaganą w usłudze BDI częstotliwość 900 MHz w transmisji UMTS/HSxPA. Pełni nadziei umieściliśmy zatem kartę SIM w urządzeniu. Niestety, pierwsze wrażenie nie było obiecujące. Po uruchomieniu telefonu z włożoną kartą SIM BDI na ekranie zobaczyliśmy ikonę braku połączenia z siecią. Jedyne, co działało, to zainstalowane lokalnie aplikacje niewymagające usług telefonicznych i połączenia z internetem. Telefon nie potrafił samodzielnie odnaleźć właściwej sieci i zalogować się do niej.

Koniec końców udało się zmusić LG-E900 do współpracy z Aero2, ale wymagało to najpierw ustawienia APN-u (jako jego nazwę należy wpisać darmowy; nie trzeba wprowadzać nazwy użytkownika i hasła ani konfigurować parametrów połączenia, adresów itp.), a następnie ręcznego wyszukania dostępnych sieci. Po ich odnalezieniu trzeba wymusić wybór sieci 26017 (czyli właśnie Aero2). Po zatwierdzeniu zmian w ustawieniach telefon dalej zgłaszał brak sieci komunikatem no network found, a wskaźnik zasięgu sugerował brak czegokolwiek, ale... internet działał.

Skoro udało się uzyskać połączenie z siecią Aero2, dlaczego kontrolki interfejsu sugerują coś zupełnie przeciwnego? Dlaczego nie działa wskaźnik zasięgu? No i dlaczego nie można normalnie zalogować się do sieci mimo obecności karty SIM odpowiedniego operatora?

Kluczem do zrozumienia natury problemu z połączeniem się z siecią Aero2 mimo obsługi (teoretycznej) wymaganych technik jest następujący zapis na stronie operatora (brzmienie oryginalne):

Informujemy, że Bezpłatny Dostęp do Internetu jest usługą "data only", tj. ograniczoną do transmisji danych przy użyciu Karty SIM, którą także można używać ze standardowymi telefonami GSM oraz modemami. Na kartach SIM Bezpłatnego Dostępu do Internetu wyłączone są usługi TS11 (Tele Service: Telephony).

Każda sieć standardu GSM (należy do nich również Aero2) opiera się na tzw. zestawie usług, wśród których rozróżniamy m.in. usługi przenoszenia (BS – Bearer Service) i teleusługi (TS – Tele Service). Te pierwsze zapewniają transmisję danych i sygnałów kontrolnych pomiędzy urządzeniem a elementami infrastruktury sieciowej operatora. Te drugie pozwalają korzystać z wielu standardowych funkcji, takich jak połączenia głosowe, SMS-y, połączenia awaryjne. Zainteresowanych dodatkowymi informacjami odsyłamy do technicznego dokumentu ETSI TS 100 905 – Digital cellular telecommunications system (Phase 2+); Teleservices supported by a GSM Public Land Mobile Network (PLMN). Możliwość wyłączenia usług TS na poziomie terminala (czyli wprost na karcie SIM) jest dopuszczana przez standardy telekomunikacyjne, ale ze względu na niepoprawną interpretację takiej blokady wiele urządzeń (dotyczy to nie tylko LG-E900, ale też bardzo wielu innych smartfonów) nie umie porozumieć się z siecią Aero2 i wyświetla błędne dane o zasięgu czy dostępności. Na szczęście w wielu przypadkach blokadę można ominąć przez ręczne skonfigurowanie ustawień (APN + wymuszenie łączenia z daną siecią), ale nie zawsze się to uda.

Pozostaje jeszcze wyjaśnić, dlaczego taka blokada została wprowadzona. Ponownie przyczyną jest oszczędność pasma: usługi telefonii i tak są niedostępne w Aero2, więc pozostawienie aktywnych usług TS11 powodowało niepotrzebną wymianę pakietów pomiędzy urządzeniem a infrastrukturą operatora. Generowany był zatem dodatkowy, zupełnie zbędny ruch. Wyłączenie TS11 na poziomie karty SIM likwiduje ten problem, ale powoduje nowe.

Aero2 i smartfon Apple iPhone 4

Zgodnie z danymi producenta smartfon Apple obsługuje wymaganą częstotliwość 900 MHz w transmisji UMTS i HSxPA. Szczegółowo urządzenia chyba nikomu nie trzeba przedstawiać; zainteresowanych odsyłamy do artykułu opublikowanego w naszej witrynie. Czy sprzęt firmy spod znaku nadgryzionego jabłka radzi sobie z kartą SIM BDI, w której wyłączone są usługi TS11 (Tele Service: Telephony)? Okazuje się, że bez najmniejszego problemu (no... prawie). Po włożeniu karty do urządzenia i uruchomieniu go najpierw pojawiła się informacja o braku sieci, ale po krótkiej chwili na widocznym w górnej części ekranu pasku stanu została wyświetlona nazwa operatora (Aero2). Oczywiście, w ustawieniach telefonu należy włączyć transmisję w sieciach komórkowych i 3G.

Powyższy obrazek przedstawia przykładowy pomiar przeprowadzony za pomocą zainstalowanej w iPhonie 4 aplikacji Speedtest (więcej wyników znajdziecie w dalszej części tekstu). Cóż, prędkość bezpłatnego internetu nie jest nadzwyczajna, niemniej do przeglądania wiadomości e-mail, sprawdzania statusu na Facebooku, czatowania czy surfowania po stronach WWW w zupełności wystarczy. Przy okazji warto zauważyć, że telefon nie jest w stanie poprawnie rozpoznać siły sygnału sieci. To wspomniany już efekt uboczny wprowadzenia przez operatora blokady usług TS11.

Widoczny powyżej komunikat pojawi się po próbie nawiązania jakiegokolwiek połączenia w sytuacji, gdy wewnątrz smartfona Apple znajduje się karta Aero2. To strata czasu: wciśnięcie przycisku połączenia powoduje zablokowanie telefonu na mniej więcej minutę, po czym na ekranie pojawia się wspomniany błąd. Podobnie zakończy się próba wysłania SMS-a. Działa tylko (i aż) internet. Oczywiście – o ile sprzęt jest w zasięgu sieci.

Choć udało nam się podłączyć smartfony do sieci Aero2, to warto mieć na uwadze, że ani iPhone 4, ani LG-E900 nie są terminalami kategorii 10 (nie umożliwiają transmisji z prędkością 14 Mb/s). Tym samym istnieje ryzyko, że operator któregoś dnia raczy – zgodnie z regulaminem – podziękować takiemu użytkownikowi za współpracę. Z przenośnych urządzeń Apple jedynie iPhone 4S i nowy iPad 3 spełniają wymagania operatora. Jeżeli chodzi o smartfony oparte na innych platformach, z pewnością coś się znajdzie, ale kupowanie nowoczesnego smartfona zapewniającego transmisję szybszą niż 14 Mb/s tylko do Aero2 nie ma, oczywiście, najmniejszego sensu.

Kolejnym urządzeniem był podłączany do gniazda USB modem Huawei e1820. Jest on bliźniaczo podobny do innego modelu chińskiego producenta, Huawei e182e, szczegółowo przedstawionego w opublikowanym wcześniej artykule. Niestety, podobieństwo fizyczne nie idzie w parze z funkcjonalnością, bo nasz egzemplarz w ogóle nie wykrywał sieci Aero2 – był niezgodny z UMTS 900 MHz. Posłużył on nam jako przykład swoistego chaosu na rynku telekomunikacyjnym. Otóz „brat bliźniak” tego modemu, Huawei e182e, jest urządzeniem oficjalnie uznanym przez Aero2 za w pełni zgodny sprzęt. Ale jak się okazuje (donoszą o tym liczne fora tematyczne i sami użytkownicy sieci Aero2), Huawei e1820, czyli (teoretycznie) dokładnie taki sam jak ten, którym dysponowaliśmy, ale oferowany przez operatora Play, dogaduje się z Aero2 bez większych problemów. Jak zatem dobrać właściwe urządzenie? Cóż, nie tylko trzeba wybrać sprzęt obsługujący transmisję UMTS/HSxPA 900 MHz i radzący sobie z brakiem usług TS11, bo może trafić się sprzęt, który mimo tej samej nazwy występuje w różnych wariantach, w żaden sposób nieoznaczonych przez producenta. Wniosek? Odpowiedź dadzą samodzielnie przeprowadzone testy.

Jak je przeprowadzić? Można zamówić kartę SIM BDI, a następnie wypróbować ją w parze z własnym sprzętem, ale w przypadku zamówienia składanego zdalnie jest to dość czasochłonne. Mieszkańcom regionów położonych poza Warszawą radzimy inne rozwiązanie: wystarczy skorzystać z oferty Cyfrowego Polsatu, którego sieć dystrybucyjna jest z oczywistych przyczyn znacznie bardziej rozbudowana niż sieć bezpłatnego Aero2. Nie namawiamy tutaj do kupowania komercyjnej oferty, lecz proponujemy skorzystanie z siedmiodniowego okresu próbnego. Jest to czas w zupełności wystarczający do tego, by sprawdzić, czy Cyfrowy Polsat zadziała w wybranym rejonie z konkretnym sprzętem. Jeżeli Cyfrowy Polsat zadziała np. w parze z jakimś wariantem przedstawionego wyżej modemu Huawei E1820, to i Aero2 będzie działać. Trzeba tylko pamiętać, by nie łączyć się z siecią LTE, lecz wymusić połączenie z UMTS/HSxPA, ale najprawdopodobniej terminale (poza próbnym modemem Cyfrowego Polsatu, który trzeba oddać) nie będą zdolne do współpracy z LTE, więc i tak będą łączyć się za pomocą wolniejszych rozwiązań, a o to właśnie nam chodzi.

Wskazówki ułatwiające wybór urządzenia zapewni internet. Serwisy aukcyjne są pełne ofert modemów zgodnych z Aero2 (wystarczy wpisać w pole wyszukiwawcze serwisu modem aero2). Zwracamy jednak uwagę, że choć modemy wystawiane na aukcjach typu „modem do Aero2” działają w sieci Aero2, to nie wszystkie spełniają wszystkie wymagania operatora (w szczególności dotyczące terminala kategorii 10). Zatem kupując zgodne, ale wolniejsze urządzenie, ryzykujemy, że któregoś dnia operator przyśle list z prośbą o „zaprzestanie praktyk niezgodnych z regulaminem”.

Aero2 i modem Huawei E398
Ostatnim urządzeniem, które zaprzęgliśmy do współpracy z usługą BDI, był modem Huawei E398 dostarczany abonentom dostępu do internetu w technice LTE w ramach usługi oferowanej przez Cyfrowy Polsat. Sprzęt działał z BDI bez najmniejszego problemu. Jest w pełni zgodny z wymaganiami operatora. Zresztą jak już wyjaśnialiśmy, Cyfrowy Polsat i Aero2 to ta sama sieć, choć z oczywistych względów wariant komercyjny (Cyfrowy Polsat) charakteryzuje się dużo lepszymi parametrami niż BDI.

Modem chińskiego potentata w branży producentów sprzętu telekomunikacyjnego obsługuje niezbędne techniki, działa w wymaganych częstotliwościach, jest terminalem kategorii 10 i nie przeszkadza mu brak usług TS11 w Aero2.

Do łączenia się z bezpłatnym internetem można użyć dostarczanej w ramach Cyfrowego Polsatu zmodyfikowanej wersji popularnego programu Mobile Partner. Jedyne, co trzeba zrobić, to utworzyć nowy profil połączenia, w przeciwnym razie modem nie zaloguje się do sieci.

Poza ręcznym wprowadzeniem nazwy APN-u nie trzeba podawać żadnych parametrów połączenia – wystarczą standardowe (automatyczne) ustawienia nowego profilu.

Po ustawieniu nowo utworzonego profilu jako domyślnego program automatycznie zaloguje się do sieci (PIN w Aero2 jest standardowo wyłączony). Pozostaje tylko kliknąć przycisk połączenia – i już można surfować. Trzeba tylko pamiętać o wznawianiu połączenia po 60 minutach (to maksymalny czas trwania jednej sesji).

Pokazany wyżej sposób łączenia się za pomocą Mobile Partnera z logo Cyfrowego Polsatu to tylko przykład. Można użyć dowolnej wersji Mobile Partnera zgodnej z posiadanym modemem, oczywiście pod warunkiem, że ten jest zgodny z wymaganiami operatora sieci Aero2.

Jak to działa?

Od 10 maja 2012 roku nominalne parametry bezpłatnego łącza oferowanego przez Aero2 są następujące: maksymalna prędkość pobierania danych – 512 kb/s, a wysyłania – 256 kb/s. (...) nie było to specjalnie odczuwalne, jeżeli chodzi o wygodę przeglądania stron. YouTube też działał.

Podsumowanie

Czy oferta Aero2 to jedyna usługa bezpłatnego dostępu do internetu świadczona przez komercyjnego operatora? Jeżeli weźmiemy pod uwagę ogólny koszt usługi, to obecnie nie ma alternatywnej opcji. Owszem, istnieją łącza internetowe będące uzupełnieniem innej usługi komercyjnej, np. po kupieniu pakietu kanałów telewizji i abonamentu telefonicznego operator dorzuca internet „gratis”, trudno jednak w tym przypadku mówić o darmowej ofercie. Do niedawna (do 2 czerwca) możliwy był również mobilny dostęp w zamian za oglądanie reklam, ale w tej chwili usługa, o której mowa (Freem działająca w sieci Plus), jest zwykłą usługą komercyjną. Wszelkie bezpłatne oferty, na przykład hotspoty w autobusach wrocławskiej komunikacji miejskiej i lokalne punkty dostępowe w kawiarniach i innych publicznych miejscach, nie są konkurencją dla Aero2 ze względu na bardzo ograniczony zasięg.

Czy warto korzystać z Aero2? Oczywiście, że tak! Zapewnia bezpłatny dostęp do sieci bez jakichkolwiek reklam. Warto przynajmniej spróbować, w końcu to naprawdę nic nie kosztuje (depozyt jest zwracany po rezygnacji, ale jeszcze raz przypominamy, by nie wyrzucać obudowy SIM BDI). Aero2 jest znakomitym rozwiązaniem do służbowego telefonu na wakacje. Po włożeniu karty SIM BDI nikt się do użytkownika nie dodzwoni (w końcu jest na urlopie), ale dostęp do internetu będzie Wink Nawet rozłączanie sesji co godzinę nie jest szczególnie irytujące, bo telefon wznawia połączenie samodzielnie. Również w przypadku modemu można to zautomatyzować, w ostateczności kliknąć przycisk Połącz.

Co będzie po 21 grudnia 2014 roku? Najprawdopodobniej usługa BDI przestanie być świadczona, choć nie do końca, bo jak wspomnieliśmy, jest jeszcze druga z przetargowych częstotliwości. Pozostaje nam zatem wierzyć, że do dnia, w którym upłynie ustalony w przetargu termin świadczenia usługi dostępowej w paśmie 900 MHz, pojawi się alternatywne rozwiązanie, również pozwalające korzystać z zasobów sieci bezpłatnie. Warto też wiedzieć, że wygrane w przetargu pasmo nie jest zarezerwowane na wieczność: Aero2 może z niego korzystać do 31 grudnia 2024 roku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.bstok.fora.pl Strona Główna -> INNOWACJE, CIEKAWOSTKI, IDEE, POMYSŁY Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin