Forum www.bstok.fora.pl Strona Główna

spalar=NIE! RAK+600% POdwyżki zamiast segregacji =wymogu UE

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.bstok.fora.pl Strona Główna -> INWESTYCJE PROJEKTY PLANY SPALARNIE LOTNISKO DROGI PROTESTY TRANSPORT ITP.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
WWW.ZIELONI.REPUBLIKA.PL
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:04, 03 Cze 2009    Temat postu: spalar=NIE! RAK+600% POdwyżki zamiast segregacji =wymogu UE

08-09.06.2009 r. "społeczne" konsultacje dotyczące spalarni odpadów w Białymstoku

Kraków, dnia 27 maja 2009 roku
Niniejszym rnam przyjemność zaprosić Państwa na cykl spotkań dotyczących lokalizacji Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Białymstoku, które odbędą się zgodnie z poniżej przedstawionym harmonogramem.
Konsorcjum firm: SOCOTEC Polska Sp, z o.o. i PU „Południe II" Sp. z o.o, organizuje przedmiotowe spotkania w ramach opracowywania dla Miasta Białegostoku „Raportu o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia inwestycyjnego - budowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku". W wyżej wymienionym dokumencie rozpatrywane są trzy potencjalne lokalizacje Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych: rejon ulicy Andersa, ulicy Produkcyjnej oraz ulicy Paderewskiego, Dla każdej z wymienionych lokalizacji przeprowadzone zostanie otwarte spotkanie konsultacyjne, którego celem będzie zapoznanie się z opiniami i poglądami mieszkańców na kwestię termicznego unieszkodliwiania odpadów w mieście. Ponadto zostaną przybliżone aspekty prawne gospodarki odpadami oraz rola i uwarunkowania środowiskowe budowy i eksploatacji zakładów termicznego przekształcania odpadów komunalnych.
08.06.2009 godz. 17.00 Szkoła Podstawowa Nr 16 im. Tadeusza Kościuszki, ul. Strażacka 25, 15-687 Białystok dla lokalizacji rejon ulicy Produkcyjnej
09.06.2009 godz. 15.00 Technikum Elektryczne (Zespół Szkół Elektrycznych), ul. 1000 - lecia Państwa Polskiego 14, 15-111 Białystok dla lokalizacji: rejon ulicy Andersa
09.06.2009 godz. 17.00 Szkoła Podstawowa Nr 50 im, Św. Jadwigi Królowej Polski ul. ul. Pułaskiego 96, 15-338 Białystok dla lokalizacji rejon ulicy Paderewskiego

Z uwagi na kluczowe znaczenie problemu gospodarki odpadami dla miasta oraz gmin ościennych serdecznie zapraszam do uczestnictwa w przedstawionych spotkaniach.
Leszek Wroński
Doradca PR
PU Południe II Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Usługowe Południe 11
ul. Śliczna 34, 31-444 Kraków
tel/fax. 012/411 43 05, 012/ 411 53 40
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez WWW.ZIELONI.REPUBLIKA.PL dnia Pon 13:54, 10 Sty 2011, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
WWW.ZIELONI.REPUBLIKA.PL
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:05, 03 Cze 2009    Temat postu:

Kolejne pseudospołeczne konsultacje (po np. skandalicznych konsultacjach splagiatowanego logo (w)schodzącego BI=ałegostoku, którego przeróbka polegała na pozostawieniu połowy plagiatu), których godziny i miejsca oraz brak informacji np. mediów z odpowiednim wyprzedzeniem wyznaczono tak by uczestniczyło w nich jak najmniej osób.

SPALARNIA SENSOWNIE MOZE BYC ZLOKALIZOWANA TYLKO W HRYNIEWICZACH OBOK WYSYPISKA SORTOWNI I KOMPOSTOWNI ODPADÓW. KAZDA INNA LOKALIZACJA JEST KOMPLETNIE BEZ SENSU ponieważ nie posortowane śmieci nie nadają się do spalania (są niepalne przede wszystkim trzeba oddzielić mokrą żywność - do kompostowania od całej reszty do segregacji w sortowni) w UE 90% śmieci się segreguje do spalania trafia tylko 1-10%.

Planowana spalarnia śmieci jako sprzeczna z prawem i zasadami racjonalnej gospodarki odpadami oraz w polskich warunkach nieuzasadniona ekonomicznie (na co wskazuje np. przykład jedynej w Polsce warszawskiej spalarni odpadów) pogorszy tylko sytuację ze względu m.in. na konieczność składowania toksycznych i niebezpiecznych popiołów/odpadów ze spalarni.

Na podstawie Art. 73. 3. Ustawy Prawo Ochrony środowiska „W granicach administracyjnych miast oraz w obrębie zwartej zabudowy wsi jest zabroniona budowa zakładów stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, a w szczególności zagrożenie wystąpienia poważnych awarii. Rozbudowa takich zakładów jest dopuszczalna pod warunkiem, że doprowadzi ona do ograniczenia zagrożenia dla zdrowia ludzi, w tym wystąpienia poważnych awarii.

Planowana spalarnia nie powinna być także zlokalizowana na terenie miasta, lecz ewentualnie jako element w/w instalacji do segregacji odzysku i składowania odpadów, na co mieszkańcy Hryniewicz także nie wyrażają zgody.

A kiedy winni od=PO=wiedzą za to że Białystok ma przepełnione wysypisko i nie segreguje skutecznie śmieci? (sortowanie w obecnej technologii to fikcja ponieważ ponad 90% odpadów jako balast po "sortowaniu" trafia na wysypisko, w tym z niewysegregowanymi skutecznie odpadami niebezpiecznymi jak np. baterie, leki, opakowania po środkach niebezpiecznych itp.)

Warto dodać ze spalarnią i wysypiskiem jako inwestycją mieliby zajmować się ludzie jak Janusz Ostrowski i .B Zawadzka z Departamentu Inwestycji Urzędu Miasta w Białymstoku oskarżeni przez prokuraturę w Rzeszowie w procesie o niedziałająca podczyszczalnię odcieków na wysypisku w Hryniewicach czyli szykuje się kolejna afera?

KTO ZAMIAST SEGREGACJI SMIECI WYMAGANEJ PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ ZAPLANOWAŁ SPALARNIE ŚMECI PRODUKUJACE RAKOTWÓRCZE DIOKSYNY WYCOYWANE Z ZACHODU – JAK STARE SAMOCHODY, EL. ATOMOWE (WSZYSTKIE będą zamknięte W NIEMCZECH DO 2020 R CZY OKNA Z PCV ZAKAZANE W UE TRAFIAJA DO POLSKI = ŚMIETNIKA STARYCH TECHNOLOGII

Warszawa ma jedyna w Polsce spalarnie śmieci ale jest tak nieopłacalna, że śmieci z Warszawy wywozi się do Mławy

TO PRZEZ BRAK SEGREGACJI ODPADY POWINNY BYĆ ODBIERANE ZA DARMO ale firmom wywozowym się to nie opłaca dla nich prościej zarabiać na wywożeniu jak największej ilości śmieci - segregacja opłaca sie np. mieszkańcom gdy np. 50% śmieci (żywność) idzie na kompost w ogródku, reszta to papier opakowania zwrotne wychodzi ze maja np. 10% poprzedniej ilości śmieci do wywozu i płaca 90% mniej:) Również zarządca wysypiska spółka miasta więcej zarabia na wysokich opłatach za śmiecie obecnie ok. 200 zł za tonę, PO wybudowaniu spalarni minimu 500 zł za tonę podczas gdy posegregowane śmieci musi przyjąć za darmo/symboliczne 1 zł za tonę

Są miasta gdzie posegregowane odpady odbiera się za darmo, nawet nieposegregowane taniej jest zbierać za darmo niż sprzątać dzikie wysypiska, Chciwość władz miast i firm wywozowych doprowadzi do tego ze dzikich wysypisk będzie coraz więcej ?

NAJLEPSZY SYSTEM:2 POJEMNIKI:ODPADY MOKRE(ŻYWNOŚCIOWE,DO KOMPOSTOWANIA)I SUCHE(POZOSTAŁE=DO SEGREGACJI,ODZYSKU).PRZEMIESZANIE SMIECI POWODUJE ZE SUROWCE DO ODZYSKU SA BRUDNE I ZNISZCZONE.

Wystarczyłoby wprowadzić kaucje np.1 zl przy zakupie, i wszystkie puste opakowania trafiałyby z powrotem do sklepów= recykling i kaucje: najlepszy system:2 pojemniki: odpady mokre (żywnościowe, do kompostowania) i suche (pozostałe= do segregacji, odzysku). przemieszanie śmieci powoduje ze surowce do odzysku sa brudne i zniszczone.

Gdyby np. była kaucja za różne opakowania jak i butelki to ludzie by je odnosili z powrotem do sklepów np. puszki ciężko znaleźć - dużo ludzi zbiera bo sie im opłaca (3 zł za kg)

KTO ZAMIAST SEGREGACJI SMIECI WYMAGANEJ PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ ZAPLANOWAŁ SPALARNIE ŚMECI PRODUKUJACE RAKOTWÓRCZE DIOKSYNY WYCOYWANE Z ZACHODU – JAK STARE SAMOCHODY, EL. ATOMOWE (WSZYSTKIE będą zamknięte W NIEMCZECH DO 2020 R CZY OKNA Z PCV ZAKAZANE W UE TRAFIAJA DO POLSKI = ŚMIETNIKA STARYCH TECHNOLOGII).

Warszawa ma jedyną w Polsce spalarnię śmieci ale jest tak nieopłacalna ze smieci z Warszawy wywozi się do Mławy . PO=uczająca jest historia warszawskiej spalarni korupcja łapówki awarie [link widoczny dla zalogowanych] Warszawa ma jedyna w Polsce spalarnie śmieci ale jest tak nieopłacalna, że śmieci z Warszawy wywozi firma USKOM do Mławy. Do Mławy trafiają też śmieci z przepełnionego wysypiska z Białegostoku, trafiały z Olsztyna itp.

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

Skandaliczna jest obecna praktyka wywozu nie w pełni posegregowanych odpadów na wysypisko poza granicami województwa w Mławie, wymagająca interwencji i ukarania winnych naruszenia poniższych przepisów:
Ustawa o Odpadach
Art. 9. 1. Odpady powinny być w pierwszej kolejności poddawane odzyskowi lub unieszkodliwiane w miejscu ich powstawania.
3. Niesegregowane odpady komunalne, pozostałości z sortowania odpadów komunalnych oraz komunalne osady ściekowe powinny być poddane odzyskowi lub unieszkodliwianiu na obszarze tego województwa, na którym zostały wytworzone, w instalacjach spełniających wymagania najlepszej dostępnej techniki lub technologii, o której mowa w art. 143 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska, lub w miejscach najbliżej położonych miejsca ich wytworzenia.
4. Niesegregowane odpady komunalne, pozostałości z sortowania odpadów komunalnych oraz komunalne osady ściekowe mogą być poddane odzyskowi lub unieszkodliwianiu na obszarze województwa innego niż wymienione w ust. 3, jeżeli odległość od miejsca wytwarzania odpadów do instalacji przeznaczonej do odzysku lub unieszkodliwiania, spełniającej wymagania najlepszej dostępnej techniki lub technologii, o której mowa w art. 143 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska, lub miejsca przeznaczonego do tego samego odzysku jest mniejsza niż odległość do instalacji lub miejsca położonego na obszarze tego samego województwa.
Art. 69a. 1. Kto poddaje odzyskowi lub unieszkodliwianiu niesegregowane odpady komunalne, pozostałości z sortowania odpadów komunalnych lub komunalne osady ściekowe poza obszarem województw, o których mowa w art. 9 ust. 3 i 4 podlega karze grzywny.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
WWW.ZIELONI.REPUBLIKA.PL
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 23:29, 01 Sie 2009    Temat postu:

spalar-NIE! Unia Europejska wymaga segregacji

Spalarnia to typowy przykład filozofii ,,końca rury". Podstawą polityki państwa powinno być zmniejszanie ilości odpadów u źródła ich powstawania: promowanie opakowań wielorazowego użytku, programów czystej produkcji w zakładach, nakładanie podatków na towary i opakowania jednorazowe. Taką politykę zastosowali Niemcy, zmniejszając ilość odpadów komunalnych o 50%.Teraz wszystkie napoje sprzedaje się w szklanych butelkach zwykle zwrotnych, a wysypiska i spalarnie zaczynają bankrutować.

Pouczająca jest historia warszawskiej spalarni (korupcja, łapówki, awarie [link widoczny dla zalogowanych]). Po uruchomieniu spalarni za ok. 180 mln zł uległa ona awarii - przepalił się ruszt. Pojawiły się plotki o tym, że w budowę spalarni zaangażowana była włoska mafia. Jeden z wiceprezydentów Warszawy, który podjął decyzję o jej budowie, został później zatrudniony w firmie budowlanej = wykonawcy spalarni.

Warszawa ma jedyna w Polsce spalarnie śmieci, ale jest tak nieopłacalna, że 80% śmieci z Warszawy wywozi sie zamiast do spalarni do segregacji i recyklingu do Mławy do zakladu sdinansowanego przez Unie Europejską. Do Mławy trafiają też śmieci z przepełnionego wysypiska z Białegostoku, trafiały z Olsztyna itp.

Z powodu alarmujących badań szkodliwości spalarni dla ludzi i środowiska, na Zachodzie przestaje się je budować. W USA od 1985 r. Odrzucono 281 projektów. W Kanadzie w stanie Ontario wprowadzono całkowity zakaz, a w Belgii 5-cio letnie moratorium na budowę spalarni. Od 10 lat nie wybudowano żadnej spalarni w Hiszpanii i Austrii. W krajach tych, oraz w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii silne ruchy społeczne blokują każdy taki pomysł. Jak zwykle niechciane, przestarzałe technologie próbuje się sprzedać w krajach mniej rozwiniętych.

JAK ROZWIĄZAĆ PROBLEM ODPADÓW BEZ SPALARNI ? Ok. 80% śmieci nadaje się do przetworzenia. Ok. 40% to odpadki biologiczne, z których można zrobić kompost. Kolejne 40% to papier, szkło, metale, plastiki - czyli surowce wtórne. Podstawową sprawą jest wprowadzenie segregacji. W wielu miastach zachodnich w każdym mieszkaniu są dwa kubły - do jednego wrzuca się odpadki ,,mokre"- trafiające do kompostowni, do drugiego pozostałe, trafiające do specjalnego zakładu, gdzie są segregowane – ręcznie albo automatycznie.

SPALANIE NIE MA SENSU
1 tona odpadów (+tlen i woda)+ spalarnia
= 2000 kg maksymalnie toksycznych rakotwórczych spalin
= 450 kg ścieków
= 300 kg toksycznych żużli (wymagają specjalnego składowania, bowiem przez wiele lat zatruwają glebę i wodę)

CO PROPONUJĄ EKOLODZY?
1 tona odpadów+ system segregacji, recyklingu
360 kg kompostu
370 kg surowców wtórnych (metale, papier, szkło, plastiki)
230 kg pozostałości (na wysypisko)
40 kg odpadów problematycznych (na specjalne składowisko)

CO TY MOŻESZ ZROBIĆ?
nie kupuj w jednorazowych opakowaniach
segreguj swoje śmieci
Powrót do góry
Zobacz profil autora
WWW.ZIELONI.REPUBLIKA.PL
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 0:35, 10 Sty 2011    Temat postu:

Spalarni nie będzie tak samo jak lotniska, obietnicy (obwodnicy) Augustowa itp. itd.

[link widoczny dla zalogowanych] spalar=NIE! =rak+ 600% +POdwyżki!
[link widoczny dla zalogowanych]

Ze względu na brak wymaganej w UE segregacji do pieca miałyby trafiać niePOsortowane śmieci (ewenement na skale światową!) zatruwając oparami metali ciężkich ujecie wody pitnej dla Białegostoku (choć spalarnia odpadów komunalnych nie ma prawa palić odpadów niebezpiecznych jak baterie leki świetlówki itp tak jak miejska sPÓłka Lech nie ma prawa ich składować na wysypisku), Niestety szkodliwy monoPOlista zarabia na jak największej ilości nieposortowanych śmieci stąd blokując konkurencję POwoduje POdwyżki

w krajach UE wiodące znaczenie ma recykling, sortowanie, odzysk surowców i kompostowanie (od 30 do 60% odpadów), do spalarni trafia zaledwie 20-30% odpadów (i to po wcześniejszym posortowaniu) a nie jak to zaplanowano w Białymstoku gdzie 95% odpadów miałoby trafiać do spalania bez skutecznego posortowania, a spalarnia odpadów komunalnych miałaby palić także odpady niebezpieczne jak leki, baterie, zwłoki (chociaż nie jest do tego dostosowana)

PO wybudowaniu spalarni =POdwyżki za śmieci sięgną 600% minimum 500 zł - 1200 zł za tonę (do poziomu jedynej w Polsce spalarni śmieci w Warszawie [link widoczny dla zalogowanych]) PO=dczas gdy posegregowane śmieci trzeba przyjąć za darmo/symboliczne 1 zł za tonę - praktyczny przykład to skandale wokół budowy jedynej jak dotąd w Polsce spalarni odpadów w Warszawie: PO uruchomieniu spalarni uległa ona awarii - przepalił się ruszt. Pojawiły się PlOtki o tym, że w budowę spalarni zaangażowana była włoska mafia. Jeden z wiceprezydentów Warszawy, który podjął decyzję o jej budowie, został później zatrudniony w firmie budowlanej = wykonawcy spalarni. Spalarnia śmieci w Warszawie jest tak droga że 80% śmieci z Warszawy zamiast do tej spalarnii trafia do Mławy - nowoczesna sortownia i kompostownia zbudowana ze środków Unii Europejskiej jest 6 razy tańsza - tam gdzie okresowo trafiały tez śmieci z Białegostoku. Ceny śmieci spadłyby gdyby pozbyć się pośrednika - miejskiej spółki Lech, „udającej” ze sortuje odpady, co doprowadziło do podwyżek za śmieci i zatkania wysypiska w Hryniewiczach za 40 mln zł. Spalarnia to 16 razy większy przekręt -za 652 mln zł!)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
WWW.ZIELONI.REPUBLIKA.PL
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 0:36, 10 Sty 2011    Temat postu:

Urząd Miasta w Białymstoku nie powinien prowadzić postępowania w sprawie z wniosku Miejskiej Spółki Lech oraz zlokalizowanego na działce będącej własnością Urzędu Miasta w Białymstoku jako podmiot nie obiektywny w sprawie, podlegający wyłączeniu ze sprawy, ze względu na fakt że sam dokonywał zamówienia dokumentacji projektowej która teraz sam oceniał w postępowaniu, nie dokonując wbrew wnioskom społecznym np. poprawek i uzupełnień jej błędów

Cały system sortowania, spalarni i składowania powinien być zlokalizowany w jednym miejscu poza granicami miasta ze względów ekonomii, ochrony środowiska, zdrowia, zapobiegania awariom, zmniejszenie uciążliwości i kosztów transportu. Ilość ciepła czy energii poniżej 1% zapotrzebowania miasta Białegostoku nie stanowi argumentu o lokalizacji spalarni w granicach miasta, ilość ta nie wystarczy nawet na pokrycie potrzeb własnych spalarni.

Producenci zakazanego GMO DDT i AZBESTU tez zaprzeczali ich szkodliwości!

Nie po to Federacja Zielonych przestawia Elektrociepłownię - największego truciciela Białegostoku z węgla na biomasę, dzięki czemu lokalni rolnicy będą mieli pracę, a emisje uważa się za zerowe (rośliny energetyczne rosnąc pochłaniają więcej CO2 i pyłu niż powstaje podczas ich spalania) [link widoczny dla zalogowanych] by dopuścić do sprzecznej z prawem budowy spalarni w mieście!

A co faktycznie powstaje rozmija się z obietnicami [link widoczny dla zalogowanych]

Poczytaj tez o 1200 spalarniach zamkniętych w USA „Spalarnie na spalonym - brudna sprawa POLITYKA 39/ 2009 albo o aferze Thermoselect = „spalarni pieniedzy” w 1995 r. przekazała 100 tys. marek dotacji partii CDU, by wybudować spalarnie w Karlsruhe w Niemczech [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
WWW.ZIELONI.REPUBLIKA.PL
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 13:55, 10 Sty 2011    Temat postu:

POlitycy z PO skazali ludzi z PISu a urzędnicy dalej pracują w Urzędzie jako POpilki Tur+Tusk+olaskiego =specjaliści od zatopienia nowego tunelu czy dróg remontowanych tak by w kółko zarabiać na łataniu w nich dziur

POwinni oddać całą kwotę POnad 40 mln zł za zakład który udaje ze sortuje odpady stąd zatkane wysypisko POdwyżki cen za śmieci i POmysły budowy rakotwórczej spalarnii w mieście zamiast wymaganego przez UE sortowania i recyklingu

[link widoczny dla zalogowanych]
spalar=NIE! =rak+ 600% Podwyżki

polski problem =brak segregacji odpadów! wystarczyłoby wprowadzić kaucje np.1 zł przy zakupie, +2 pojemniki na odpady suche i mokre i np. wszystkie puste opakowania trafiałyby z powrotem do sklepów= recykling i kaucje: najlepszy system:2 pojemniki: odpady mokre (żywnościowe, do kompostowania) i suche (pozostałe= do segregacji, odzysku). przemieszanie smieci powoduje ze surowce do odzysku sa brudne i zniszczone.

gdyby np. była kaucja za rózne opakowania jak i butelki to ludzie by je odnosili z powrotem do sklepów np. puszki cięzko znależć - dużo ludzi zbiera bo sie im opłaca (3 zł za kg)

Są miasta gdzie posegregowane odpady odbiera się za darmo, nawet nieposegregowane taniej jest zbierać za darmo niż sprzątać dzikie wysypiska, Chciwość władz miast i firm wywozowych doprowadzi do tego ze dzikich wysypisk będzie coraz więcej ?

to przez brak segregacji odpady powinny być odbierane za darmo ale firmom wywozowym się to nie opłaca dla nich prościej zarabiać na wywożeniu jak największej ilości śmieci - segregacja opłaca sie np. mieszkańcom gdy np. 50% śmieci (żywność) idzie na kompost w ogródku, reszta to papier opakowania zwrotne wychodzi ze maja np. 10% poprzedniej ilości śmieci do wywozu i płaca 90% mniej:) Również zarządca wysypiska spółka miasta więcej zarabia na wysokich oplatach za smiecie obecnie ok. 200 zł za tone , PO wybudowaniu spalarni minimum 500 zł - 1200 zł za tone PO=dczas gdy posegregowane śmieci musi przyjąć za darmo/symboliczne 1 zł za tonę
Powrót do góry
Zobacz profil autora
WWW.ZIELONI.REPUBLIKA.PL
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 13:57, 10 Sty 2011    Temat postu:

w krajach UE wiodące znaczenie ma recykling, sortowanie, odzysk surowców i kompostowanie (od 30 do 60% odpadów), do spalarni trafia zaledwie 20-30% odpadów (i to po wcześniejszym posortowaniu) a nie jak to zaplanowano w Białymstoku gdzie 95% odpadów miałoby trafiać do spalania bez skutecznego posortowania, a spalarnia odpadów komunalnych miałaby palić także odpady niebezpieczne jak leki, baterie, zwłoki (chociaż nie jest do tego dostosowana)

PO wybudowaniu spalarni =POdwyżki za śmieci sięgną 600% minimum 500 zł - 1200 zł za tonę (do poziomu jedynej w Polsce spalarni śmieci w Warszawie [link widoczny dla zalogowanych]) PO=dczas gdy posegregowane śmieci trzeba przyjąć za darmo/symboliczne 1 zł za tonę - praktyczny przykład to skandale wokół budowy jedynej jak dotąd w Polsce spalarni odpadów w Warszawie: PO uruchomieniu spalarni uległa ona awarii - przepalił się ruszt. Pojawiły się PlOtki o tym, że w budowę spalarni zaangażowana była włoska mafia.

Jeden z wiceprezydentów Warszawy, który podjął decyzję o jej budowie, został później zatrudniony w firmie budowlanej = wykonawcy spalarni. Spalarnia śmieci w Warszawie jest tak droga że 80% śmieci z Warszawy zamiast do tej spalarnii trafia do Mławy - nowoczesna sortownia i kompostownia zbudowana ze środków Unii Europejskiej jest 6 razy tańsza - tam gdzie okresowo trafiały tez śmieci z Białegostoku. Ceny śmieci spadłyby gdyby pozbyć się pośrednika - miejskiej spółki Lech, „udającej” ze sortuje odpady, co doprowadziło do podwyżek za śmieci i zatkania wysypiska w Hryniewiczach za 40 mln zł. Spalarnia to 16 razy większy przekręt -za 652 mln zł!)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
WWW.ZIELONI.REPUBLIKA.PL
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 11:45, 23 Sty 2011    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Megakredyt na spalarnię. Brakuje 200 milionów.

Aneta POruch

Budowa spalarni pochłonie ponad 500 mln złotych. Część ma dać Unia Europejska. Zabraknie jednak około 200 mln zł. Na tyle zadłuży się spółka Lech, zajmująca się tą inwestycją. To pierwsze tak duże zobowiązanie, które zaciągnie miejska spółka w Białymstoku.

Spółka Lech, zajmująca się gospodarką białostockimi odpadami, złożyła w tym tygodniu wniosek o dofinansowanie budowy spalarni z funduszy unijnych. Liczy, że otrzyma 376 milionów złotych.

Resztę, czyli około 200 milionów złotych, miasto chce zdobyć z innych źródeł. Rozważane są różne warianty: pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, ale także kredyty bankowe. Ile dokładnie pieniędzy zabraknie, będzie wiadomo, gdy podpisana zostanie umowa o dofinansowanie unijne.

– To będzie pierwszy kredyt na taką skalę, zaciągany przez spółkę miejską – przyznaje prezydent Tadeusz Truskolaski. – Odbędzie się to na zasadzie przetargu. Zobaczymy, kto da najniższą ofertę na oprocentowanie – dodaje.

– Potrzebne będzie zabezpieczenie, a Lech ze swoim majątkiem obecnie nie jest w stanie takiego kredytu zaciągnąć – twierdzi Katarzyna Garbarczyk, wiceprezes komunalnej spółki Lech. – Dlatego prawdopodobnie poręczać go będzie musiał magistrat.

Na razie jeszcze konkretne decyzje w sprawach finansowych dotyczących spalarni nie zapadły. Wszystko zależy od tego, kiedy uprawomocni się decyzja środowiskowa. Do 24 stycznia magistrat czeka na wnioski i uwagi do nowego dokumentu, który musi zostać wydany w tej sprawie. Poprzednia decyzja środowiskowa została uchylona przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które dopatrzyło się w niej uchybień.
Obecnie koszt budowy spalarni szacowany jest na 534 mln zł netto.


Weź udział w naszej sondzie w prawej kolumnie portalu i odpowiedz na pytanie "Czy Białystok powinien ryzykować kredyt na spalarnię?"

Przeczytaj więcej

* Spalarnia przy Andersa zatrzymana. Decyzja środowiskowa do poprawki. (7-12-2010)
* Spalarnia odpadów. Decyzja środowiskowa wstrzymana. (19-08-2010)
* Spalarnia przy Andersa. Zieloni i Ekologiczny Białystok się odwołują. (11-08-2010)
* Spalarnia śmieci będzie droższa o ponad 200 milionów. Aktualna cena: 652 miliony. (5-08-2010)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
WWW.ZIELONI.REPUBLIKA.PL
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 8:45, 26 Sty 2011    Temat postu:

ZGODNIE Z PRAWEM PRASOWYM WNOSZĘ O SPROSTOWANIE NIEPRAWDZIWYCH INFORMACJI Kurier Poranny” 25.01.2011 r. strona 3 i [link widoczny dla zalogowanych] „Spalarnia śmieci: Nie ma uwag do inwestycji” [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] „Żadne uwagi i zastrzeżenia nie wpłynęły w sprawie spalarni odpadów w Białymstoku”

W terminie składania uwag to jest dnia 04.01.2011 r. Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku złożyło na piśmie swoje uwagi do postępowania (w załączeniu: zdjęcie pierwszej strony pisma z pieczątką Urzędu Miasta potwierdzająca datę wpłynięcia pisma).

W związku z powyższym wnoszę o sprostowanie nieprawdziwych informacji jakoby „żadne uwagi nie wpłynęły”.

Ponadto o fakcie tym . Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku powiadomi Prokuraturę w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków i działaniem na szkodę interesu publicznego: Art. 231. § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.


Powrót do góry
Zobacz profil autora
WWW.ZIELONI.REPUBLIKA.PL
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 13:43, 27 Sty 2011    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Są uwagi do projektu budowy spalarni w Białymstoku

26 stycznia 2011, 15:58

Choć początkowo urzędnicy informowali, że nikt nie złożył uwag w sprawie spalarni odpadów w Białymstoku, okazuje się, że jest inaczej.

Na początku stycznia Stowarzyszenie "Federacja Zielonych" w Białymstoku skierowało wniosek zawierający m.in. następujące żądania: uznanie za stronę w postępowaniu, wezwanie do usunięcia stanu niezgodnego z prawem i wstrzymanie wykonania decyzji.

Urzędnicy zapewniają, że te uwagi będą przeanalizowane. Nie wykluczają też, że jeszcze wpłyną inne, bo można je było przesłać pocztą - ważne, żeby zostały nadane najpóźniej 24.01.2011 r.

Chodzi o decyzję środowiskową uchyloną niedawno przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Zastrzeżenia SKO wzbudziły zapisy dotyczące potencjalnego transgranicznego oddziaływania inwestycji na środowisko.

Wydanie poprawionej decyzji środowiskowej planowane jest na drugą połowę lutego, a na drugą połowę roku - ogłoszenie przetargu na projekt i budowę. Jeśli tych terminów udałoby się dotrzymać, budowa mogłaby rozpocząć się w drugiej połowie przyszłego roku.

Decyzja środowiskowa jest jednym z podstawowych dokumentów potrzebnych do zrealizowania inwestycji. Bez niej nie można starać się o pozwolenie na budowę. Spalarnia ma powstać w Białymstoku przy ul. Andersa do 2015 roku. Budowie sprzeciwiają się okoliczni mieszkańcy. (zmj)

Więcej:
Projekt budowy spalarni śmieci do poprawki
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.bstok.fora.pl Strona Główna -> INWESTYCJE PROJEKTY PLANY SPALARNIE LOTNISKO DROGI PROTESTY TRANSPORT ITP. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin